Everyday Keti’s life

British Parliamentary Championship 2016

British Parliamentary style debate is a common form of academic debate…

Read More

Cmimi i Filantropise

Lexo më shumë

Momente festive me femijet qe kane vetem nje prind.

Pjese nga aktiviteti me femije nga qyteti i Shkodres, te cilet per fatin e keq te tyre kane humbur njerin prind. Kjo ne shume raste ka penguar qe kushtet e tyre jetike te jene njelloj si te bashkemoshatareve te tyre…

Lexo më shumë

EVENTI I PROMOVIMIT TE FONDACIONIT CATI – 22DHJETOR 2014

Te dashur miq po ndaj me ju keto kujtime te disa nga momentet me emocionuese te jetes sime. Ne kete 22 dhjetor 2014 u permbush endrra e shume viteve, krijimi i fondacionit te bamiresise CATI (ALEANCA CIVILE-DREJT INTEGRITETIT) qe kuron varferine ekstreme, e cila vertete ka qene nisma imee…

Lexo më shumë

Ne mbeshtetje te RRITJES SE PERFAQESIMIT TE GRAVE NE VENDIMARRJE

Lexo më shumë

Promovimi i celjes se Forumit Rinor per Shkodren CATI YOUTH

14 marsi ishte nje nder ditet me te bukura kaluar mes te rinjve te mrekullueshem te Forumi Rinor per Shkodren CATI YOUTH, struktures me te re rinore te fondacionit Cati dhe qe u lancua pikerisht dje ne diten e veres mes nje mori aktivitetesh qe nisen nga ambjentet e fondacionit, drejt qendres se qytetit duke krijuar atmosfere feste dhe pastaj drejt…

Lexo më shumë

21 mars – dita nderkombetare e poezise

Në kuadër të promovimit të kulturës dhe traditave të qytetit të Shkodrës dhe me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Poezisë, e cila përkon me 21 marsin, ditën e pranverës, sot është shtuar një poezi më shumë në zemrat e shkodranëve. CATI FOUNDATION me këtë rast organizoi dy aktivitete kulturore: në ambjentet e pedonales Koli Idromeno me Forumin rinor per Shkodren CATI YOUTH me temë Let’s Spring…

Lexo më shumë

VIZITE NE KISHEN ORTODOKSE PER URIMIN E PASHKES

Lexo më shumë

DITA BOTERORE E LIBRIT – OBORRI I MUZEUT “OSO KUKA”

Dita boterore e librit festohet ne Shkoder ne nje organizim te realizuar fale CATI FONDATION, institucion ky i krijuar me perkushtim nga kandidatja per bashkine Shkoder Znj. Keti Bazhdari. Rendesia e librit, leximit dhe procesi i zhvillimit ne pikepamje kulturore jo vetem i brezave te rinj por edhe i mbare shoqerise ishte epiqendra e takimit ku diskutimet u perqendruan te shkrimtaret, studiuesit, pedagoget dhe perkthyesit …

Lexo më shumë

Dita e deshmoreve

Sot eshte dita e perkujtimit te gjithe atyre vajzave dhe djemve qe luftuan kunder cdo lloj pushtuesi dhe diktature. Keta heronj me sakrificen e tyre mbrojten integritetin e vendit dhe dhane jeten per liri. Lirija eshte e shenjte dhe eshte koncepti baze qe lidh kombet. Ai, qe nuk respekton lirine dhe vepren e atyre qe sakrifikuan deri jeten per ta mbrojtur kete liri, nuk respekton as vete jeten…

Lexo më shumë

Dita e luleve

Lexo më shumë

DITA E EUROPES- KETI BAZHDARI &CATI YOUTH NE SHKODER ME BICIKLETA

Dita e Europes, dite e shpallur qe ne vitin 1950. Dite pa ngjyrime politike, ndaj ne sot zgjodhem ngjyren jeshile si nje ngjyre me afer Europes dhe fatkeqesisht, aktualisht, larg Shkodres. Xhiro me bicikleta ne akset kryesore, pervecse nje mundesi per tu njohur dhe prekur nga afer te gjithe problematiken qe shqeteson …

Lexo më shumë

Akullorja Fest

Lexo më shumë

“JARE MAJI” KONCERT NGA ALBANA FANI

Vërtetë ka momente kur politika hesht. Janë ato momentet e magjishme kur shohim diellin në sytë e një fëmije, një dallëndyshe që kthehet në folenë e vet. Pushon bota e bie një qetësi, kur një qytetar që gjithë bashkë e kemi largu, kthehet. E me kthimet e veta, sjell dashuri ndër sy, atë fëmijë që ka mbetë i vogël ndër rrugicat e Shkodrës …

Lexo më shumë

”Mbështesim projektin tuaj”, suport ndaj të rinjve

Nisma “Mbështesim projektin tuaj” synon krijimin e traditave për aktivizimin e të rinjve në mënyrë që të nxitet veprimi pozitiv dhe altruist për të sjelle ndryshimin pozitiv në Shkodër. Promovimi i artistëve te rinj, rikonstruksion i fasadave të disa shkollave , pasurimi i bibliotekave por edhe shtimi i hapsirave të gjelbra …

Lexo më shumë

“Tinguj pasionesh” në teatrin Migjeni

Traditat e muzikës së lehtë dhe popullore vijojnë të ruhen dhe përcillen me fanatizëm tek brezi i ri duke dëshmuar dashurinë që dhuron kënga Shkodrane.

Lexo më shumë

DHURO GJAK, DHURO JETË

Dje me datë 14 qershor 2015 në ditën botërore të dhurimit të gjakut, znj. Keti Bazhdari sëbashku me anëtarë të stafit të saj u solidarizuan për të promovuar dhe mbështetur këtë akt sa human aq edhe civil…

Lexo më shumë

Filantropia ne Ballkanin Perendimor dhe Turqi

Lexo më shumë

Promovimi i Librit me 3 vëllime “Opera” nga Ferid Bala

Kënaqësi e veçantë të shikoja të finalizuar, në librin me 3 vëllime “Opera”, kontributin disa vjeçar të muzikologut Ferid Bala, të marri jetë duke i dhuruar shoqërisë një thesar hulumtimesh mbi historinë e Operas Shqiptare ndër shekuj…

Lexo më shumë

Unë zgjedh të jetoj pa dhunë

Sot u prezantua Strategjia Kombëtare për Barazi Gjinore 2016 – 2020 nga Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, në prag të ditës ndërkombëtare për eliminimin e dhunës ndaj grave. Lançimi i Fushatës Shqiptare për Advokaci dhe Komunikim “Unë zgjedh të jetoj pa dhunë”, do të jetë një apel kombëtar kundër çdo shfaqje të dhunës ndaj gruas si edhe një mesazh për…

Lexo më shumë

Kampionati Parlamentar Britanik 2016

Kampionati Parlamentar Britanik 2016, organizuar nga The HIVE – Kosherja, me drejtues Z. Alban Nako, në bashkëpunim dhe me CATI Foundation pranë Qendrës për Hapje dhe Dialog (COD) @Kryeministria. …

Lexo më shumë

Laboratori Inovacionit 2.0

Pa dëshirën për ndryshim smund të ketë inovacion, kreativitet apo incentiva për përmirësim. Diskutuam me studentët shkodranë se ata që përqafojnë që në fillim ndryshimin do kenë mundësinë të menaxhojnë ndryshimin e pashmangshëm. Prof. Dr. Agim Leka, me tagrin e përfaqësuesit së Ministrisë së Arsimit garantoi mbështetjen maksimale që Laboratori Inovacionit 2.0 të jetë i aksesueshëm …

Lexo më shumë

Laboratori Inovacionit 2.0 (Takimi II)

Si lindin idetë? A mund të frymëzojmë të rinjtë shqiptarë për të qenë kreativ dhe sipërmarrës kurajozë? Krijuam platformën “Laboratori Inovacionit 2.0” për të shërbyer një model sfidues kundrejt klimës kaotike të të bërit biznes në tranzicion. Rrugëtimi i Laboratorit të Inovacionit 2.0 bën ndalesën e fundit në një nga qendrat e dijes shqiptare, ku po zhvillohet edhe programi – …

Lexo më shumë

Laboratori Inovacionit 2.0 – Takimi permbylles

U përmbyll sot faza finale e “Laboratorit të Inovacionit 2.0”, një platformë që mbështet me fonde dhe ekspertizë të rinjtë që kanë ide biznesi. Aplikuan mbi 100 të rinj me projektet e tyre, nga ku u zgjodhën 20 projektet më të mira për të garuar në fazën e fundit. CATI Foundation vendosi të krijojë programin e Laboratorit …

Lexo më shumë